In my English class, we have started a project called Genius Hour. In this project we have to choose a interesting, passionate, and beneficial topic that we want to educate ourselves about. My mind is going towards a dancers life and his/hers expenses. Dance training in general is expensive but I want to get down to the absolute number. For example, every summer I go to about five dance camps that are about 500 dollars each . On top of that during the year round I go to a studio classes with monthly payments of costumes ,choreography , and competitions.I want to thoroughly explain this to my class.This will be part 1. Also in my project I want to make a part two of my research: A dancers life. Coincidently I am going to Los Angeles for a week to train. I want to show my class the intensity that I train at and how it is NO JOKE . My dance training is very important to me and I am willing to sacrifice my money and time to be successful. I want to include the expenses,amount of hours I train, and overall the whole experience during this video blog. Some of the problems I may run into are: -finding the right camera to vlog with -calculating the expenses -lack of information -not getting off topic -editing the vlog In conclusion,having the knowledge of the expenses for training will benefit me.It will give me a boost of more appreciation for the people that pay for me to do what I love. In addition , I feel the vlog of my work ethic may inspire viewers or other dancers.